Dzisiaj 126. Urodziny Bruno Schulza-Artysty i Pisarza w Hades Szeroka
czwartek, 12 lipiec 2018

image_001.jpgCzy Drohobyczanin był w Lublinie? Być może tak, może nie?, może przejazdem pociągiem? Jednak spotkanie z niemożliwych możliwe, bo papierowe, to mi umożliwił  mój przyjaciel Benek Homziuk. Obok jego rysunek w ołówku. Wykonany na papierze 35x35 w katalogu „pomiędzy” 27 sierpnia 2009 roku. Bruno zapewne jest za to obecny w sercu wielu Lublinian schulzniętych. Ja mam połowę lat, tego co dzisiaj obchodzi Bruno, więc na obrazie Benka Homziuka widzę na jedno oko, czyli połowę mniej. Artysta wyróżnił Zenona Waśniewskiego, który ocalił jedyny, jak do tej pory odnaleziony rękopis literacki "Jesień".

Tak więc obecni są: "monsieur zenon", mesieur Bruno" i "monsieur STROPICIEL  bojar". Jak się nie spotkać z takimi osobowościami? A jak się spotkać to tylko pod  Bramą Krakowską. Zapraszam  dzisiaj na uroczyste pępkowe do Hades Szeroka - zaproszenie poniżej. M.in. zobaczymy trzy erotyki Stanisława Ożoga, plakaty, filmy, degustacje i niespodzianki. Hades-Szeroka godz. 19.00

Panie weź Bruno do Nieba  i niech stamtąd oręduje za nami!

(bjj)

rys. benek homziuk (pisownia na prośbę autora)


Czytaj całość...
Galeria Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego na Zamku Lubelskim
czwartek, 12 lipiec 2018
image_033.jpg
Czytaj całość...
Ponad pięć milionów zajrzeń na strony Niecodziennika Bibliotecznego!
środa, 11 lipiec 2018
niecodziennik_01_okladka.jpgniecodziennik_02_okladka.jpg

To egzemplarze historyczne papierowe, teraz Niecodziennik  Biblioteczny wychodzi w wersji tylko Internetowej.
Od 2007 roku do chwili obecnej tj. 11 lipca 2018 roku zajrzało 5 002 989 Czytelników!
dziękujemy i zapraszamy do współpracy!- Jerzy Jacek Bojarski redaktor naczelny.
Logo Niecodziennika Bibliotecznego wg projektu Andrzeja Kota (1946-2015), który był w grupie redakcyjnej!
niecodziennik_logo_up_002.jpg

Czytaj całość...
"Nazywam się Lublin, Okręt Lublin".
środa, 11 lipiec 2018
image_001.jpgMost Inżyniera Lutosławskiego nad rzeką Bystrzycą jest latem nabrzeżem, przy którym zacumował  ORP "Lublin".
Okręt polskiej konstrukcji, wybudowany w Stoczni Gdańskiej wszedł do służby 12 października 1989 r. jako pierwszy z okrętów typu Lublin, następne to:  "Gniezno", "Poznań", "Toruń" i "Kraków". Jego macierzyste nabrzeże należy do 8.  Flotylli Obrony Wybrzeża  w Świnoujściu. Oznaczenie NATO: Lublin. Pierwszy w historii polskiej floty wojennej okręt dowodzony przez kobietę i to  żonę lublinianina. Wystawę wystawia Galeria Po 111 Schodach.
Fotografie:
Robert Kamiński, Marian Kluczyński

Czytaj całość...
U Lucjana: Popek, Baobaby i zespół z Drohobycza
wtorek, 10 lipiec 2018
image_014.jpgW Galerii  autorskiej „Łucjan” mogliśmy oglądać, słuchać i smakować. Noc lipcowa – Odsłona II (wernisaż i koncert), to wakacyjny czas by odetchnąć świeżym powietrzem, czas na refleksję nad sztuką i spotkania w gronie przyjaciół jak czytamy w folderze do wernisażu. W ogrodzie i w galerii odbyło się spotkanie międzypokoleniowe.
W tym roku wernisaż nowych grafik prof. Artura Popka. Ten lipcowy wieczór rozbrzmiewał  repertuarem polskich, żydowskich i ukraińskich utworów w wykonaniu Zespołu im. Alfreda Schreyera z Drohobycza.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Artur Popek przegląda katalog z wystawy
Czytaj całość...
Łączy ich nazwisko Łopaciński
wtorek, 10 lipiec 2018
image_013.jpgGdybym miał na zasadzie skojarzeń, w skrócie -hasłowo, opisać to zjawiskowe nazwisko to winienem wymienić prawie cały nasz alfabet. Przypomina mi to trochę zabawę z dzieciństwa, grę w państwa i miasta?
A więc ni stąd, ni zowąd rozpoczynam swoją wyliczankę, resztę zaś - dopowiedzenia, zostawiam inteligentnemu, cierpliwemu i badawczemu czytelnikowi. Nie musi być kawa na ławę. Prawda? Tą notką, nie ukrywam tego, chcę również zachęcić Państwa Czytelników do wzięcia z półek bibliotecznych książek, które by rozwinęły wspomniane poniżej hasła do maksimum wiedzy. Wystarczy modna dziś, często nadużywana przez wielu, słowo klucz, wytrych, kod - prowokacja! Nie artystyczna, ale biblioteczna, ot tak niecodzienna, ale dająca wiele do myślenia i szperania!
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Teren prywatny Dolina Łopacińskiego
Czytaj całość...
OTWARCIE I OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU PAR 2018 w GALERII PIEŃKÓW
poniedziałek, 09 lipiec 2018

image_033.jpgW sobotę – 7 lipca 2018 – w Galerii Pieńków w Lipinkach, gmina Żmudź,  odbyła się uroczystość otwarcia wystawy oraz wręczenia nagrody zwycięzcy Rezydencji Artystycznej Pieńków 2018. Laureatem tegorocznego spotkania młodych twórców z Polski i z zagranicy został Krzysztof Mętel z Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Działający od 2016 roku projekt PAR (Pieńków Artist in Residency), będący kontynuacją dotychczasowych Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych, w całości finansowany jest przez Fundację Marka Marii Pieńkowskiego. Nagrody osobiście wręczał Fundator przedsięwzięcia w obecności Małżonki, członków  jury oraz Jagody Barczyńskiej honorowego komisarza wystawy. Zwycięzca PAR 2018,  oprócz certyfikatu, medalu i nagrody pieniężnej w wysokości pięciu tysięcy dolarów amerykańskich, zaproszony został przez Fundację do zorganizowania pokazu swoich prac w przestrzeni Galerii w Knoxville (USA), której dr Marek Pieńkowski jest właścicielem.

fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Dar kolekcji Ireneusza i Iwony Hofmanów dla Muzeum na Zamku w Lublinie
piątek, 06 lipiec 2018
image_009.jpgW kolekcji znalazły się w dzieła o wysokiej wartości artystycznej, które trudno spotkać na rynku sztuki. Składa się na nią 12 obrazów, w tym 2 miniatury portretowe, i 12 zegarów.
Autorami płócien są czołowi polscy malarze XIX wieku: Aleksander Gierymski, Roman Kochanowski, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Jacek Malczewski, Henryk Siemiradzki, Józef Simmler, Alfred Wierusz-Kowalski i Leon Wyczółkowski. Na wystawie zaprezentujemy unikatowy obraz Stanisława Wyspiańskiego, wykonany w technice olejnej, niezwykle rzadko przez artystę stosowanej.
Zegary z kolekcji to głównie wyroby francuskie powstałe w XIX w. Ich formy ilustrują przemiany sztuki zdobniczej od klasycyzmu, poprzez biedermeier, do stylów historyzujących w drugiej połowie tego stulecia. Szczególne walory artystyczne prezentują zegary z dekoracją figuralną – wśród nich wyróżnia się dzieło wybitnego francuskiego rzeźbiarza i brązownika Pierre’a-Philippe’a Thomire.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
śniło mi się,że... Ola Kaczyńska-ilustracje
piątek, 06 lipiec 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
JULIUSZ SŁOWACKI - ULUBIONY POETA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
czwartek, 05 lipiec 2018
Koncert słowno-muzyczny
Jerzy Trela - aktor, Wojciech Trela - aktor Robert Grudzień - organy, fortepian
fot. Jerzy Jacek Bojarski
image_006.jpg


Jerzy Trela
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 61 - 70 z 2681
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.