Ulica Choiny została przebudowana.
piątek, 27 wrzesień 2019
image_001.jpgPowstało unikalne rondo w kształcie biszkopta, pętla i zajezdnia autobusowo-trolejbusowa, parking typu Park&Ride, usprawniono też ruch na istniejących skrzyżowaniach.
Obecnie trwają odbiory wewnętrzne. Została również złożona dokumentacja do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w celu uzyskania zgody na użytkowanie, ale ruch pojazdów jest już możliwy na zasadach tymczasowej organizacji ruchu.

W ramach rozbudowy ul. Choiny od skrzyżowania z ul. Zelwerowicza wykonano drogę o dwóch jezdniach, po dwa pasy ruchu z dzielącym pasem zieleni o łącznej długości 1880 m.

Czytaj całość...
Ryszard Kasperowicz "Gesamtkunstwerk" - utopia spełniona?
piątek, 27 wrzesień 2019
image_001.jpgMiejska Biblioteka Publiczna
Instytut Historii Sztuki KUL
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Wydział Artystyczny UMCS


Ryszard Kasperowicz     
"Gesamtkunstwerk" - utopia spełniona?

2 października 2019 r. o godz. 17.30
Filia nr 2 MBP. ul. Peowiaków 12

Idea jedności sztuk, która tak mocno zaważyła na romantycznym ruchu artystycznym i filozofii sztuki XIX stulecia, wywodzi się z bardzo różnych źródeł. Jej początków można szukać w sięgającym starożytnej poezji, retoryki i teorii sztuki sporze o pierwszeństwo i powinowactwo sztuk – klasycznym przykładem jest tutaj np. kariera ekfrazy – opisu dzieła sztuki wizualnej - jako gatunku literacko-retorycznego.
Czytaj całość...
Mieczysław Sachadyn, Moja Indonezja - wystawa w Filii nr 31 MBP
piątek, 27 wrzesień 2019
image_002.jpgWystawa  fotograficzna „Moja Indonezja” przykuwa uwagę do mieszkańców pięknego kraju wyspiarskiego.
Mieczysław Sachadyn w wolnych chwilach podróżuje i fotografuje swoje wojaże. Od 1970 roku jest członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga.
Prezentacje fotograficzne swoją wrażliwością artystyczną i umiejętnościami ukazują nam świat Azji Południowo-Wschodniej, zwyczaje , wierzenia i obrzędy urokliwej wyspy Indonezji.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
NOC BIBLIOTEK TUŻ, TUŻ
czwartek, 26 wrzesień 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Wystawa rzeźb w Filii nr 31 MBP na Nałkowskich
czwartek, 26 wrzesień 2019
image_002.jpgW Filii nr 31 Miejskiej Bibliotek Publicznej w Lublinie, dnia 16 września odbył się wernisaż polichromowanych rzeźb autorstwa Małgorzaty Rozwadowskiej i Pawła Bernika.
Wśród przyjaciół artystów i naszych czytelników mogliśmy podziwiać i oddać się kontemplacji tych niezwykłych prac. Warto obejrzeć tę wystawę, która będzie czynna do 16 października br.

Małgorzata Rozwadowska jest studentką trzeciego roku na Wydziale Artystycznym UMCS. Uprawia rzeźbę, malarstwo i grafikę projektową. Na wystawie prezentuje rzeźby z gipsu polichromowanego, a każda z nich nosi nazwę greckich prawosławnych monastyrów (Ajos Nikolaos, Ajias Triados, Megalo Meteoro, Rusanu i Warlaam).

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Bohdan Królikowski, Przed bramą
czwartek, 26 wrzesień 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
DIARUSZ FESTIWALOWY III
środa, 25 wrzesień 2019
image_001.jpgTrzeci koncert VIII FESTIWALU 24 września z powodu oryginalnej obsady wykonawczej, rzadko grywanych /i słuchanych!/ utworów okazał się nadzwyczaj ciekawy. Nawet jeśli ktoś miał wątpliwości co do zestawienia utworów XX i XXI-wiecznych z późnoromantycznymi, to musiały się one rozwiać nie tylko pod podmuchem muzycznego „Ventus” uroczej /wszystkie Japonki są urocze, proszę Państwa!/ kompozytorki Riki Ishige.
A zaczęło się od pięknych „Kołysanek” na obój i fortepian Patrona Festiwalu. Tym razem usłyszeliśmy wszystkie – trzy, bo na I Festiwalu  Elżbieta Banaś-Fota zagrała z towarzyszeniem ukraińskiego pianisty Myroslava Dragana  /którego towarzyszącego sopranistce Natali Dytiuk słyszeliśmy i widzieli ledwie dwa dni temu/ 23 września 2012 r. – dwie z nich. Jak to dobrze, że znów zostały wykonane, powtarzanie to przecież pomaganie pamięci - utrwalanie.
fot. Małgorzata Nikodemowicz
Czytaj całość...
Praca nad mozaiką Mariusza Kiryły - Mater Ecclesiae w Świdniku - bliżej końca
środa, 25 wrzesień 2019
image_004.jpgW lipcu bieżącego roku Niecodziennik wspominał o nowej pracy Mariusza Kiryły, mozaice - Mater Ecclesiae wykonywanej dla parafii pw NMP Matki Kościoła w Świdniku.
Artysta podjął się tego zamówienia w nowej technice jaką jest mozaika. Technika znana była już w starożytności. Kiryła od czterdziestu lat ciężko pracuje, bo jak mówi tworzenie jest ciężką pracą. Po praz pierwszy w życiu  artysta malarz, grafik, fotograf podjął się zaprojektować i wykonać mozaikę, a za model posłużył wizerunek Maryi z Dzieciątkiem.
fot. Mariusz Kiryła
Czytaj całość...
OŚWIADCZENIE - dr Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin
środa, 25 wrzesień 2019
Lublin, dnia 24 września 2019 r.
    Do Urzędu Miasta Lublin wpłynęły zawiadomienia o planowanych na dzień 28 września 2019 r. zgromadzeniach publicznych, tj. II Marszu Równości w Lublinie oraz 7 innych zgromadzeniach organizowanych na terenie miasta. W tym samym dniu na placu Zamkowym odbędzie się także przysięga żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz wystawa historyczna pojazdów bojowych na placu Teatralnym, dzierżawionym przez Centrum Spotkania Kultur od 2016 r. Organizatorzy Marszu Równości zostali poinformowani przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego o wcześniej zaplanowanych na ten sam dzień wydarzeniach, w tym o odbywającej się na placu Teatralnym, wskazanym jako początek Marszu Równości, plenerowej ekspozycji pojazdów wojskowych, której organizatorzy przewidują obecność kilkuset osób. Jednocześnie organizatorzy Marszu Równości wskazali, że przewidywana liczba uczestników ich wydarzenia to około 2 000 osób.
Czytaj całość...
Wystawa "60 lat Smerfów"
wtorek, 24 wrzesień 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 61 - 70 z 3025
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.