"Wesele" w Głusku - fotorelacje
piątek, 20 październik 2017
image_002.jpgW 2017 roku do Narodowego Czytania został wybrany dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Utwór ten powstał na kanwie prawdziwego wydarzenia, sławnego ślubu Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, który odbył się 20 listopada 1900 roku w Kościele Mariackim w Krakowie. Po ślubie orszak weselny udał się do podkarpackiej wsi Bronowice i tam w domu Włodzimierza Tetmajera odbyło się głośne weselisko.
Stanisław Wyspiański, znany już wówczas krakowski artysta zostaje na to wesele zaproszony
I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę. W listopadową noc, świętują w wiejskiej chacie przy dźwiękach głośnej muzyki goście weselni, po północy do izby zostają zaproszeni zjawy i osoby fantastyczne.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Bolesław Leśmian i jego poezja w Filii nr 22 MBP
piątek, 20 październik 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
Prezydent wręczy w Krakowie medale 700-lecia byłym więźniarkom Zamku
czwartek, 19 październik 2017
medal_700-lecia,k1SUwl6iZlOE6tCTiHtf.jpgPrezydent Krzysztof Żuk wręczy dziś (19 października) w Krakowie Medale 700-lecia Miasta Lublin byłym więźniarkom Zamku Lubelskiego i niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbruck: Prof. Wandzie Półtawskiej - Honorowej Obywatelce Miasta Lublin oraz Kamilli Janowicz-Sycz.

Uroczystość odbędzie się o godz. 17:00 w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4, Kraków) przy okazji krakowskiej premiery tomiku Grażyny Chrostowskiej "Wiersze" w opracowaniu Barbary Oratowskiej i Jarosława Cymermana oraz projekcji filmu "Za kratą są zielone drzewa" w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków.
Reminiscencje lozańskie z poezji polskiej XIX i XX w. Arkadiusza Bagłajewskiego w Filii nr 2 MBP
czwartek, 19 październik 2017
image_003.jpg18 października w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki. Wykład zatytułowany O linii lozańskiej w poezji polskiej XIX i XX wieku, czyli od romantyzmu do klasycyzmu wygłosił prof. Arkadiusz Bagłajewski, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UMCS, kierownik Zakładu Historii Literatury Polskiej, zajmujący się literaturą współczesną oraz literaturą okresu romantyzmu, autor 4 książek i blisko 300 artykułów opublikowanych w czołowych czasopismach naukowych. Wykład poświęcony był zjawisku wieloaspektowego oddziaływania liryków lozańskich Mickiewicza w poezji XIX i XX wieku.
Arkadiusz Bagłajewski i Maria Dąbrowska-Wosiak
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Stadion "królowej sportu" otwarty
wtorek, 17 październik 2017
image_006.jpgZakończyła się przebudowa stadionu lekkoatletycznego przy ul. Piłsudskiego. Obecnie trwają jeszcze ostatnie prace porządkowe i wymagane odbiory, a już 17 października wystartuje cykl imprez inauguracyjnych na obiekcie. Największym sprawdzianem nowego stadionu będą jednak Mistrzostwa Polski Seniorów z udziałem wybitnych  lekkoatletów, które odbędą się w lipcu 2018 r.

Przebudowa i rozbudowa stadionu dobiega końca

Nowy stadion daje możliwość uprawiania różnego rodzaju konkurencji lekkoatletycznych, w tym biegów krótko- i długodystansowych, rzutów młotem, dyskiem, oszczepem, pchnięcia kulą, skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz wielobojów lekkoatletycznych. Obiekt został wyposażony w zadaszoną trybunę na około 1400 osób, oświetlenie, nagłośnienie i monitoring. W podtrybunie został wkomponowany nowy budynek zawierający m.in. szatnie dla zawodników, toalety i pomieszczenia dla sędziów.
Malwina Kopron (rzut młotem - 3. miejsce na Mistrzostwach świata)
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Finał Festiwalu na Czubach_"Brat naszego Boga"
wtorek, 17 październik 2017
image_005.jpgFinał Międzynarodowego Festiwalu Organowego na Czubach w 39. rocznicę (16 X 1978) wyboru kardynała Karola Wojtyłę na papieża, który przyjął imię Jana Pawła II. Krakowscy Aktorzy Młodego Pokolenia: Andrzej Rozmus, Martyna Kowalik i Wojciech Trela  z wielkim powodzeniem wystąpili w spektaklu ”Brat naszego Boga” dramatu Karola Wojtyły. Dramat powstał w latach 1944-1950, przedstawia losy polskiego powstańca, malarza i zakonnika św. Brata Alberta Chmielowskiego.  Adaptacji dramatu dokonał Jacek Brzeziński , zaś konsultacji artystycznej udzielił Jerzy Trela, muzykę  do spektaklu wykonał Robert Grudzień - dyrektor Festiwalu.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Na Czubach : BRAT NASZEGO BOGA- KAROL WOJTYŁA  SPEKTAKL
poniedziałek, 16 październik 2017
image_001.jpgTeatr Brata Alberta - Krakowscy Aktorzy Młodego Pokolenia
Jerzy Trela - konsultacja artystyczna
Jacek Brzeziński - adaptacja dramatu,
Robert Grudzień - muzyka
Data rozpoczęcia 2017-10-16
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Kościół pw. św. Rodziny w Lublinie, ul. Jana Pawła II 11
Udział Bezpłatny
W ramach XXI Festiwalu Organowego - Lublin - Czuby - 2017
Jarosław Gowin na setnej inauguracji roku akademickiego na K U L Jana Pawła II
poniedziałek, 16 październik 2017
image_010.jpgWczoraj,15 października premier Jarosław Gowin wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jan Pawła II. Premier podczas swojego wystąpienia zaprezentował społeczności akademickiej Konstytucję dla Nauki, czyli projekt reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, który powstał z inicjatywy akademików oraz we współpracy z nimi. Setna uroczystość odbyła się w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na Uniwersytecie o godz. 11:00. Inaugurację poprzedziła msza święta o godz. 8:30 w Archikatedrze Lubelskiej, w której  uczestniczył Episkopat Polski.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Historia ulicy Peowiaków w Lublinie
piątek, 13 październik 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
FINAŁOWY KONCERT VI Festiwalu Andrzeja Nikodemowicza, recital skrzypcowy, 6 X 2017
czwartek, 12 październik 2017
Galeria Malarstwa Polskiego Lubelskiego Zamku
image_001.jpgTaki FINAŁ – to prawdziwy finał, artyści grali jak nawiedzeni. Bo też byli – nawiedzeni – Obecnością Duchów Kompozytorów w Dziełach, które wykonali. Niech żałują wszyscy, którzy nie przyszli na ten niesamowity recital. Panowie Wojciech Proniewicz i Radosław Sobczak to każdy z osobna wyrazista osobowość artystyczna. A kiedy dwaj soliści zaczynają współpracować i wzajemnie się inspirować - to może się wydarzyć właśnie coś tak wspaniałego, co miało miejsce w Sali Malarstwa Zamku Lubelskiego na ostatnim koncercie VI Festiwalu.
Program w całości znakomity, także jako kontekst dla kompozycji Andrzeja Nikodemowicza – wspaniały. I utwory Naszego Mistrza prezentowały się w tym kontekście – wspaniale. Wojciech Proniewicz nie tylko je perfekcyjnie do występu – przygotował, on je bardzo osobiście przeżył. A Radosław Sobczak nie – akompaniował, tylko współkreował muzyczną frazę, z przeciętnego fortepianu wydobywając wciąż inne, zaskakujące barwy. I właśnie to wszystko tak silnie, tak niesamowicie energetycznie oddziałało na publiczność. 
Fot. Małgorzata Nikodemowicz
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 71 - 80 z 2531
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.