Terminarz: XXII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby
środa, 04 lipiec 2018
image_001.jpg
powiększ
Czytaj całość...
Wernisaż Artura Popka i koncert Zespołu im. Alfreda Schreyera
wtorek, 03 lipiec 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Półmetek pleneru PAR 2018 w Lipinkach koło Chełma
wtorek, 03 lipiec 2018
image_003.jpgPrzed wyjazdem do sanatorium dostałem telefon z USA od dra Marka Marii Pieńkowskiego, zapraszający mnie do udziału w ważnym wydarzeniu artystycznym, które w skrócie  nazwane PAR 2018 (Pieńków Artist in Residency),  zgromadziło młodych – wyłonionych przez jury twórców – z Polski i ze świata. 
Oczywiście w tym przypadku należy rezydencje artystyczne rozumieć jako zjawisko plasujące się pomiędzy „akademicką wymianą”, a „stypendium naukowym” dedykowane jest twórcom sztuk wizualnych. Tak więc nie chodzi bynajmniej o reprezentacyjną siedzibę, choć w tym przypadku można by rzec jedno nie wyklucza drugiego.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Janusz Oskar Knorowski w Galerii 72
poniedziałek, 02 lipiec 2018
image_006.jpgSzanowni Państwo, Dział Sztuki Współczesnej  Muzeum Ziemi Chełmskiej uprzejmie informuje, że w przestrzeni Galerii 72  eksponowana jest obecnie wystawa prac  Janusza Oskara Knorowskiego.  Pokaz malarstwa jednego z najznamienitszych artystów średniego pokolenia (ur. 1964) zatytułowany został Made in Poland. Twórca jest absolwentem  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1983-1988), gdzie studiował  w pracowniach: malarstwa prof. Ludwika Maciąga, rysunku – prof. Wiesława Szamborskiego oraz rzeźby prof. Adama Myjaka. Od 1989 swoją pracę zawodową, dydaktyczną i artystyczną związał z Wydziałem Malarstwa macierzystej uczelni, uzyskując kolejne stopnie naukowe i awanse zawodowe. Obecnie profesor warszawskiej ASP  oraz kierownik Katedry Malarstwa i Rysunku dla studentów I roku.
fot. Grzegorz Zabłocki
Czytaj całość...
W Lublinie otwarto nowoczesną stodołę biblioteczną na poziomie !
środa, 06 czerwiec 2018

image_003.jpgW architekturze światowej modny jest design na nowoczesne stodoły. To nie przypadek, że 40-ta Filia w Miejskiej Bibliotece Publicznej na 701-lecie Lublina została zaprojektowana przez mgra inż arch. Grzegorza Kłodę z Ostrowa Lubelskiego, właśnie w tej konwencji architektonicznej. Otwarcie nowoczesnej placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie - przy ul. Sławin 20 (dzielnica Szerokie), 6 czerwca o godz. 13.00 stało się faktem, w którym uczestniczył prezydent miasta Lublin dr Krzysztof Żuk i jego zastępca Krzysztof Komorski. W tym wyjątkowym wydarzeniu brał także udział projektant. Uroczystość otwarcia uświetnił żeński kwartet saksofoniczny. Jak dojechać do budynku biblioteki w dzielnicy szerokie? W kierunku na Nałęczów przy ulicy Nałęczowskiej po lewej stronie - widoczny już z dala kościół pw. Świętej Trójcy, po prawej zaś jest ulica Sławin.

fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
25-lecie Greckokatolickiej Parafii w Lublinie
środa, 06 czerwiec 2018
image_015.jpgW wielokulturowym i akademickim Lublinie, od 25 lat działa na Sławinku przy alei Warszawskiej greckokatolicka parafia pw. Narodzenia NMP i św. Jozafata, erygowana 1 stycznia 1993 r. Obecność Kościoła wschodniego na ziemi lubelskiej ma swoją nie-zwykle bogatą i zarazem złożoną historię. Pierwsza udokumentowana wzmianka o cerkwi w Lublinie pochodzi z 1399 r.. Tradycja bizantyjska wpisała się na trwałe w krajobraz miasta Lublina, o czym świadczy obec-ność cerkwi Przemienienia Pańskiego na ulicy Ruskiej, rondo św. Piotra Mohyły, nazwa osiedla bazylianówka od działającego przez dwa stulecia zakonu bazylianów, czy też ulica unicka przy której znajdował się cmentarz doszczętnie zniszczony w latach 70-tych XX w., a także cerkiew na ul. Zielonej w której do II Wojny Światowej odprawiana była Liturgia wschodnia, obecnie rzymskokatolicki kościół rektoralny św. Jozafata. Nie można zapominać również o jednym z najcenniejszych dzieł współczesnej sztuki sakralnej w Polsce, czyli ikonostasie autorstwa prof. Jerzego Nowo-sielskiego w lubelskiej kaplicy seminaryjnej. Dowodem na to, iż grekokatolicy w trudnych okresach historycznych nieśli ciężar odpowiedzialności za losy Lubelszczyzny świadczą święci męczennicy z Pratulina oraz Drelowa, którzy zginęli z rąk wojsk zaborcy carskiego. Z Lublinem związany jest również błogosławiony Emilian Kowcz, kapłan, który zginął w opinii świętości w obozie na Majdanku. W  2004 roku na  mapie  miasta  pojawiła  się  nowa  nazwa nawiązująca do jego postaci, a mianowicie rondo błogosławionego ks. Emiliana Kowcza u zbiegu ulic Armii Krajowej i Jana Pawła II.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Tytus Brzozowski
wtorek, 05 czerwiec 2018
image_002.jpg
Czytaj całość...
NIKODEMOWICZ w kręgu różnych kompozytorów
poniedziałek, 04 czerwiec 2018
image_001.jpgNie będzie to recenzja z koncertu, a bardzo osobiste utrwalenie obecności w „przestrzeni dźwiękowej” Lublina znakomitej muzyki Andrzeja Nikodemowicza (1925-2017). Utwory kompozytora zostały wykonane 6 i 16 maja 2018 na dwóch bardzo różnych w intencjach i wymowie - koncertach.
6 maja Filharmonia Lubelska uczciła Jubileusz 100-lecia KUL koncertem VIA CRUCIS ET PATRIAE (1). Wykonano wtedy po raz wtóry w Lublinie (2) „Epitafium Tragedii Smoleńskiej” (2010) Andrzeja Nikodemowicza.  Osiem lat po powstaniu można już pokusić się o pewną „obiektywizację”(3) w ocenie tej muzyki. Spróbuję to zrobić lapidarnie, oddając tym hołd kompozytorowi, który wzniósł się na wyżyny lapidarności a zarazem przecież - jakości i sensu! „Epitafium” zrobiło (chyba nie tylko na mnie!) wrażenie wstrząsające. Nie mogłam się długo „pozbierać”, a utwór, który został wykonany po nim nie miał już dla mnie większego znaczenia.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
rys. Benek Homziuk
Czytaj całość...
Dialog leczy rany...
poniedziałek, 04 czerwiec 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
NOC KULTURY 2/3 czerwca 2018
piątek, 25 maj 2018
proxy.png


Noc Kultury 2/3 czerwca 2018
Program i jak zdobyć wejściówki
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 71 - 80 z 2681
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.