Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika w Galerii Wirydarz
wtorek, 05 grudzień 2017
image_001.jpgWernisaż wystawy malarstwa Edwarda Dwurnika 8 grudnia 2017 o godz. 18.00, ekspozycję będzie można oglądać do 5 lutego 2018 roku. Na wystawie w Galerii Wirydarz artysta zaprezentuje cykl obrazów olejnych pt. „Krzyż” oraz rysunków pt. „Do końca” z lat 70-tych i 80-tych.
Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika została objęta Patronatem Honorowym przez Prezydenta Miasta Lublina Pana Krzysztofa Żuka.

Czytaj całość...
Wycieczka w piękny świat sztuki. Malarstwo Romany Lipeż
poniedziałek, 04 grudzień 2017

image_006.jpgKilka dni temu, będąc w Krakowie, doświadczyłem niezwykłego spotkania, mógłbym śmiało powiedzieć „mistycznego”! Ale od początku. Wojtek, serdeczny kolega, z którym wspólnie działam w pewnej „krakowskiej” sprawie, zaproponował mi wizytę u swojej kuzynki. Szczerze mówiąc nie bardzo chciałem odwiedzać kogoś mi nieznanego. Przekonał mnie fakt, że spotkanie dotyczyć miało pewnej malarki. Piękny stary dom niemal w centrum Krakowa, mieszkanie ogromne, do tego bardzo wysokie. W progu serdecznie nas wita Krysia, osoba drobnej postury. Po chwili jesteśmy w salonie, wcześniej mijamy przedpokój „zawalony” setkami obrazów wypełniających wszystkie kąty. Zostajemy poczęstowani smacznym ciastem i herbatą w pięknych filiżankach. Na ścianach salonu wiele obrazów.  W zasadzie wiszą wszędzie: portrety, pejzaże, m.in. świetny autoportret artystki, którego ponoć wręcz nie znosiła, pomimo, że zrobiony jest znakomicie. Powód niechęci – był zbyt „ładnie” malowany, tak klasycznie.

Czytaj całość...
Uroczystości z okazji 150 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego
poniedziałek, 04 grudzień 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
Piotr Perczyński, Lublin na koniec wieku
poniedziałek, 04 grudzień 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
,,Lubelskie spotkania akwarelowe 2017" Galeria Okna MBP
czwartek, 30 listopad 2017
image_005.jpgOd lewej: "Brama" (56x76)- akwarela na otwieraną dzisiaj wystawę "Lubelskie spotkania akwarelowe 2017" (wystawa zbiorowa 37 twórców z czołówki polskich akwarelistów na 700-lecie miasta Lublina).
Anna Syta, Akwarela 2017
Czysta, zabarwiona odbitym światłem woda, szumiące drzewa, kurz dusznego miasta, chłodny, mglisty, wiejski poranek, precyzyjnie wyrysowane fasady zabytkowych kamienic, kolorowe ulice, baśniowe światy wchodzące na szare podwórka, tajemnicze, ulotne postaci, duszne opary maszyn
i pojazdów, rośliny i zwierzęta, światy znajome lub nowe, niewidziane nigdy wcześniej…

Tematy prezentowanych na wystawie prac są bardzo różnorodne. Wspólne wszystkim obrazom jest to, że  każdy zapiera dech w piersiach i na chwilę odbiera mowę. Każe zamilknąć i wsłuchać się w to, co dzieje się na powierzchni papieru. Zachwyca sposobem oddania nastroju, precyzją rysunku bądź rozmyciem detalu dla uzyskania nastroju niedopowiedzenia i swoistego klimatu. Z każdej pracy przebija mistrzostwo wykonania, panowania nad sposobem namaczania papieru i rozlewania farby na powierzchni.
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Ciało i natura w modernistycznym renesansie - Jacek Jaźwierski
czwartek, 30 listopad 2017
image_005.jpgKolejny, piąty już wykład z IX Edycji Otwartych Wykładów Historii Sztuki - tym razem, dr Jacka Jaźwierskiego, Modernistyczny renesans ciała i natury w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie na Filii nr 2, nie zostawia cienia wątpliwości, jak ważna jest kultura antyczna  dla Europy oraz idee renesansu w dziejach sztuki.
Wykładowca w jasny i ciekawy sposób przedstawił inspiracje artystów impresjonistycznych, którzy czerpali swoje pomysły z prac z epoki renesansu czy klasycyzmu. Pokaz medialny i konfrontacje dzieł sztuki uwidoczniły jak głęboko rzeźbiarze np. Aristide Mailol (Hołd Paula Cézanne'a”  z 1912 r.) i  malarze korzystali z dorobku poprzedników inspirując się w swoich pracach (Cézanne, Monet, Picasso i inni). To była twórcza narracja dotycząca kompozycji, kolorystyki czy budowania struktury obrazów. Charakterystyczną cechą malarstwa i rzeźby impresjonistycznej było dążenie do oddania zmysłowych, ulotnych momentów – "złapania uciekających chwil". Nazwa kierunku pochodzi od tytułu obrazu Claude'a Moneta Impresja, wschód słońca  i została ironicznie nadana przez krytyka sztuki Louisa Leroy.
Jacek Jaźwierski i Dariusz Jóźwik
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Wierzbicki przed Matejką: Sacrum i profanum
środa, 29 listopad 2017

image_006.jpgTo nobilitacja mieć promocję publikacji felietonów przed obrazem „Unii Lubelskiej” Jana Matejki na Zamku Lubelskim. Tego dostąpił Alfred Marek Wierzbicki autor „Sacrum i profanum” Felietony 2013-2017 wydane przez Wydawnictwo „Gaudium, a wcześniej publikowane w miesięczniku-informatorze „Zoom”. Panel dyskusyjny z Patrycją Mikulską, Grzegorzem Linkowskim i Lechem Skwarskim poprowadził ks. Rafał Pastwa. To były statyczne wypowiedzi. Zabrakło pazura. Dynamiki dodały wypowiedzi ks. prof. Alfreda Marka Wierzbickiego, który podkreślał, że był za grzeczny w swoich felietonach, oraz ks. biskupa Mieczysława Cisło,że felietonista wpada miejscami w ton mentorski.

Od lewej siedzą:ks. M. Szymański, ks. A. Wierzbicki, L.Skwarski, P. Mikulska,G.Linkowski i ks. R.Pastwa

fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Paweł Beręsewicz wokół książki w bibliotece na Nadbystrzyckiej w Lublinie
wtorek, 28 listopad 2017
image_003.jpgSpotkanie z tak miłym człowiekiem to dar i pożytek. Autor wielu powieści i wierszy dla dzieci. Dał sobie radę z trzema klasami. Anglista i belfer wykorzystał doświadczenia pedagogiczne i „poskromił” inteligentnie wulkan gorący wciągając dzieci pytaniami w swoją narrację. Najpierw zagadka co robił? Kim był? Potem rozmowa o słówkach angielskich. Następnie zapraszał do stolika dzieci na kawę lub herbatę. Proszę się   nie martwić to było wszystko na niby oprócz rozmowy wokół książki.

Od lewej: Paweł Beręsewicz i Maria Poręba
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
WYSTAWA MALARSTWA UCZNIÓW ART STUDIO VALERIIA IESALOVA
wtorek, 28 listopad 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
AQUA LUBLIN W LISTOPADZIE
poniedziałek, 27 listopad 2017
image_007.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 71 - 80 z 2580
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.