Aleksiej i jego fortepiany
poniedziałek, 22 maj 2017
XVIII Wielkanoc Rodaków ze Wschodu w Polsce

image_002.jpgTak naprawdę, to głównie ze względu na jedną osobę, poznaną podczas wycieczki po Polsce z Rodakami ze Wschodu, postanowiłem coś o tym napisać.
Ale do rzeczy. 17. marca 2017 roku Dariusz Śladecki, dyrektor Domu Polonii w Lublinie (Oddział Wspólnoty Polskiej w Warszawie), zadzwonił do mnie z pewną propozycją - czy zechciałbym wybrać się na kilkudniową wycieczkę autokarową z Rodakami ze Wschodu, którzy, zaproszeni przez polskie rodziny, przyjechali do naszego kraju na Wielkanoc. Miałem pełnić rolę fotografa. Zgodziłem się.
Głównym organizatorem wielkanocnej pielgrzymki Polaków ze Wschodu do Ojczyzny (już po raz 18!) było lubelskie Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie” we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Nie udałoby się tak dużego projektu przeprowadzić bez pomocy i przychylności władz miast, do których wybieraliśmy się.
fot. archiwum bh

Czytaj całość...
Anna Kamieńska w moim życiu: wspomnienia syna poetki Pawła Śpiewaka.
czwartek, 18 maj 2017
image_004.jpgDnia 21 kwietnia 2017r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyło się wyjątkowe spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem -  socjologiem,  historykiem, publicystą i komentatorem przemian społeczno-politycznych, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. Jest on synem Anny Kamieńskiej i Jana Śpiewaka – małżeństwa poetów. Współorganizatorka spotkania Marzena Mariola Podkościelna zaprosiła profesora do przyjazdu do Krasnegostawu i podzielenia się swoimi wspomnieniami na spotkaniu.
Anna Kamieńska urodziła się 12 kwietnia 1920r. w Krasnymstawie. W wierszu „Krasnystaw me genuit ” pisała: Urodziło mnie miasteczko o dzikiej nazwie półruskiej-/ Krasnystaw odbijał zachody jarzębinowym pluskiem…
fot. ze zbiorów PBP - Joanna Radziszewska
Paweł Śpiewak i Marzena Mariola PodkościelnaCzytaj całość...
Mariusz Drzewiński Malarstwo
czwartek, 18 maj 2017
image_001.jpg
Promocja książki: Kapłański testament sługi Mesjasza
wtorek, 16 maj 2017
image_012.jpgWydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” zorganizowało promocję książki Kapłański testament sługi Mesjasza autorstwa ks. Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersza Grinera), która odbyła się 16 maja (wtorek) o godz. 17:00 w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.
Szczególnym Gościem był ks. Prymas Senior abp Henryk Muszyński. Oprawę muzyczną zapewni chór Carillon pod dyrekcją pana Marka Mroza.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
ks. Grzegorz Pawłowski i ks. Prymas Henryk Muszyński
Czytaj całość...
SZTUKA LAT 80. XX WIEKU z kolekcji galerii 72
wtorek, 16 maj 2017
Dział Sztuki Współczesnej i Galerii 72  Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie przygotowuje kolejną odsłonę swych bogatych zbiorów  polskiej sztuki powojennej.  Tym razem,  z naszej zasobnej kolekcji pokażemy  zespół prac powstałych w trakcie ósmej dekady minionego stulecia. Na pokaz złoży się blisko setka obiektów z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby, form przestrzennych. Wyszły one spod ręki siedemdziesięciu jeden autorów, z których dwudziestu sześciu nie ma już wśród nas. W grupie artystów nieżyjących znaleźli się klasycy naszej nowoczesności: Jan Berdyszak, Jerzy Bereś, Andrzej Dłużniewski, Wanda Gołkowska, Jerzy Grabowski, Zdzisław Jurkiewicz, Stefan Krygier, Józef Łukomski, Jadwiga Maziarska, Kazimierz Ostrowski, Janusz Przybylski, Henryk Stażewski,  oraz najbliższy nam, założyciel naszej Galerii 72 – Kajetan Sosnowski.image_001.jpg
Czytaj całość...
Tatiana Majewska, MAGICZNY SEN w Galerii Okna
poniedziałek, 15 maj 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
Andrzej Kot w czarną Noc Bibliotek -Filia nr 34 MBP
poniedziałek, 15 maj 2017
image_019.jpg
Fotorelacje Jerzy Jacek Bojarski Urszula Kozak - kurator wystawy "Niech się ośmieli w czerni i bieli"
Czytaj całość...
Słowo o filmie Jerzego Jacka Bojarskiego i Małgorzaty Nikodemowicz
poniedziałek, 15 maj 2017
image_002.jpgDnia 5 maja 2017 roku  grupa przyjaciół związana z wybitnym kompozytorem śp. Andrzejem Nikodemowiczem była świadkiem niezwykłego wydarzenia. Mianowicie w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbyła się kolaudacja filmu zatytułowanego Andrzej Nikodemowicz znany i nieznany, autorstwa oddanego przyjaciela profesora Nikodemowicza – Jerzego  Jacka Bojarskiego, oraz córki Profesora Małgorzaty Nikodemowicz. Film zrealizowany z wielką pasją i poświęceniem ukazuje prawdziwe oblicze kompozytora, który jawi się nie tylko jako nieszablonowy twórca muzyki, lecz także jako wszechstronny artysta, obdarzony niezlicznymi talentami, których starczyłoby dla co najmniej kilku osób.

fot. Jerzy Jacek Bojarski, Piotr Tokarczuk

Czytaj całość...
"Osa" w Białą Noc Bibliotek - Filia 34 MBP
poniedziałek, 15 maj 2017
fotorelacje Jerzy Jacek Bojarski
image_001.jpg
Czytaj całość...
IKONY
piątek, 12 maj 2017
image_002.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 81 - 90 z 2459
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.