Spotkanie z dr Łukaszem Marcińczakiem - promocja książki
poniedziałek, 06 luty 2017
image_001.jpgDom Kultury LSM oraz Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent”
Serdecznie zapraszają na spotkanie z dr Łukaszem Marcińczakiem
połączone z promocją jego książki ukazującej w nowym świetle fascynującą przeszłość Lublina Kamienie pachnące szafranem. Eseje lubelskie prowadzenie: red. Łukasz Janicki
Spotkanie odbędzie się we wtorek 7 lutego 2017 r. o godz. 18.00
w sali widowiskowej Domu Kultury LSM w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a
wstęp wolny

Czytaj całość...
Tadeusz Kościuszko - wystawa fotograficzna w 200. rocznicę śmierci
piątek, 03 luty 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
Andrzeju [Nikodemowiczu] "sługo dobry i wierny. [...] wejdź do radości twego Pana"
czwartek, 02 luty 2017
image_001.jpgWczoraj w lubelskiej archikatedrze przyjaciele, współpracownicy i uczniowie  oraz mieszkańcy Lublina żegnali Andrzeja Nikodemowicza - profesora KUL i UMCS, pedagoga, wybitnego kompozytora, pianistę, Honorowego Obywatela Miasta Lublin, uhonorowany przez papieża Jana Pawła II wysokim papieskim odznaczeniem „Pro Ecclesia et Pontifice”, a także odznaczonego tytułem „Profesora honoris causa” Akademii Muzycznej we Lwowie. Był miedzy innymi posiadaczem Nagrody Artystycznej Miasta Lublin i Angelusa. Czytelnik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, współpracował z "Niecodziennikiem Bibliotecznym". Dzięki  inicjatorce Teresie  Ksiąskiej-Falger od pięciu lat w Lublinie  istnieje międzynarodowy festiwal „Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk”. 
Eucharystii i modlitwie na cmentarzu przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a homilię wygłosił bp Mieczysław Cisło, cytując ewangelie św. Mateusza  - Dobrze, sługo dobry i wierny. […]wejdź do radości twego Pana.  Mt 25. Tak jak dobrze żył, tak też odszedł!
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Ostatni dzień pracy Barbary Szpilarewicz w Dziale Opracowania Zbiorów w MBP w Lublinie
środa, 01 luty 2017
Dział Opracowania Zbiorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie
fot. Beata Wijatkowska
image_005.jpg
siedzi: Barbara Szpilarewicz - kierownik
od lewej stoją; Andrzej Sztorc, Paweł Demiańczuk, Jolanta Żmuda, Paweł Opiłowski, Maciej Krawczyk, Agnieszka Paździor, Marta Giebudzińska, Magdalena Łaska, Emilia Kasprzak
Czytaj całość...
Żałoba w Ratuszu po Honorowym Obywatelu Miasta Lublin
wtorek, 31 styczeń 2017
image_001.jpg
fot. Jerzy Jacek Bojarski - Flaga miejska opuszczona do połowy masztu
Czytaj całość...
Dubaj o Nikodemowiczu-wyimki z najnowszej książki
wtorek, 31 styczeń 2017
image_002.jpgProfesor Andrzej Nikodemowicz (1925-2017) R.I.P. [***] – jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki sakralnej. Profesora poznałem w 1986 roku . Już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z nim odniosłem wrażenie, że mam do czynienia z człowiekiem głęboko uduchowionym, o wybitnej inteligencji, ale i wielkiej życzliwości. Od czasu mojego przeniesienia się do Lublina w roku 1987 przez wiele lat rozmawialiśmy z Profesorem osobiście lub przez telefon niemal w każdym tygodniu, do tego o bardzo różnej porze dnia i nocy. Głównym powodem naszych stałych kontaktów była działalność w ramach Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, w tym organizacja koncertów z cyklu „AKORD” (w latach 1988-2015 piętnaście edycji).
od lewej siedzą profesorowie:Andrzej Nikodemowicz i Mariusz Dubaj
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Uroczystości pogrzebowe prof. Andrzeja Nikodemowicza
poniedziałek, 30 styczeń 2017
image_028.jpg

Czytaj całość...
Profesor Andrzej Nikodemowicz
poniedziałek, 30 styczeń 2017
image_023.jpgRektor oraz Społeczność Akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie przyjęli wiadomość o śmierci
Profesora Andrzeja Nikodemowicza wybitnego kompozytora, pianisty i pedagoga, wieloletniego wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nauczyciela akademickiego cenionego i bardzo lubianego przez studentów. Jednego z czołowych współczesnych twórców muzyki sakralnej.
Człowieka ogromnej wiary, wyjątkowej artystycznej wrażliwości i skromności
Czytaj całość...
Kompozytor prof. Andrzej Nikodemowicz w szurankach Benka Homziuka
poniedziałek, 30 styczeń 2017
image_012.jpg
Prof. Andrzej Nikodemowicz na tle katedry lwowskiej
Czytaj całość...
Milczenie...prof. Andrzeja Nikodemowicza (1925-2017)
poniedziałek, 30 styczeń 2017
image_013.jpgPonieważ wszyscy w Internecie podali o Profesorze Andrzeju Nikodemowiczu te same, obiektywne wiadomości, ja napiszę bardzo osobiście i bez sztampy gazetowej. Pozwalają na to łamy Niecodziennika i ich Redaktor, przyjaciel Profesora od wielu, wielu lat.
Po raz pierwszy ujrzałam Profesora grającego recital fortepianowy dla "smarków" i starszych uczniów Szkoły Muzycznej na Muzycznej. Był pewnie rok 1980, bo wtedy Profesor przyjechał na stałe, naprawdę na stałe, jak się okazało, do Lublina i rozpoczął pracę także i w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego, gdzie uczył przez trzy lata. Byłam wtedy już w liceum, ale nie miałam jeszcze zwyczaju zapisywać notatek o ważnych wydarzeniach w moim życiu. Ale Profesora grającego Chopina (na pewno, w tym chyba Poloneza As-dur …) zapamiętałam, oczywiście, jako WAŻNE WYDARZENIE w moim skromnym życiu nastolatki. Profesor nie uczył mnie w szkole, a bardzo krótki kontakt na UMCS pozwala mi tylko stwierdzić, że od tamtych pierwszych chwil na recitalu w i e d z i a ł a m, że mam do czynienia z Wielką, Wybitną Osobowością.
prof. Andrzej Nikodemowicz  w dniu swoich 92 urodzin 2 stycznia 2017 fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 81 - 90 z 2405
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.