Erudycyjne rozpryski profesora Ryszarda Kasperowicza
czwartek, 12 październik 2017
image_001.jpgJuż po raz dziewiąty Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie na Filii nr 2 ma szczęście organizować dla swoich czytelników cykl wykładów o sztuce i kulturze: „BOTTICELLOWSKIE ROZPRYSKI. Idea renesansu w dziejach sztuki”. Pierwszym otwierającym nową edycję dla słuchaczy, przybliżającym do źródła refleksji nad mechanizmem jej powstawania i krytyki kultury był profesor Ryszard Kasperowicz.
Prelegenta-wykładowcę erudytę zapowiadał, niestrudzenie zaangażowany w organizowanie wykładów otwartych z historii sztuki - spiritus  movens  tego przedsięwzięcia ze strony MBP-Dariusz Jóźwik.

Mistrz i uczennica:

prof. dr hab. Ryszard Kasprowicz (promotor pracy magisterskiej p. Izabeli) i Izabela Bartkowiak
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
VI Koncert VI Festiwalu Andrzeja Nikodemowicza, kameralny 3 X 2017 Zamek Lubelski
czwartek, 12 październik 2017
Galeria Malarstwa Polskiego Lubelskiego Zamku
image_002.jpgRecital poświęcony został 150 Rocznicy Urodzin Marii Curie-Skłodowskiej. Imię wielkiej uczonej nosi lubelski Uniwersytet i rzeczywiście warto było uczcić tę rocznicę koncertem. Więzi noblistki z muzyką klasyczną są bowiem poświadczone faktem, że jej młodsza córka Ève Curie Labouisse (1904-2007) była przez pewien czas koncertującą pianistką. Wyróżnikiem wieczoru stał się jednak nie naukowy, a kulturowy, społeczny i historyczny kontekst dla granej muzyki.
Dlaczego? Bo była to głównie muzyka ormiańska, mało, jak i cała ta wiekowa kultura w Polsce znana. Koncert kontynuował Wielką Lekcję Historii jaką mieliśmy okazję odebrać na poprzednim, niedzielnym, przypominając utworami Komitasa (1869–1935) - mnicha i kompozytora - o Genocydzie Ormian, który miał miejsce w czasie I wojny światowej, w latach 1915–1917. Komitas był jednym z nielicznych, który przeżył, ale tylko fizycznie, ponieważ  jego wrażliwy Duch rozpadł się wtedy doszczętnie (1). Wykonawcami zaś byli kameraliści na co dzień związani z muzycznymi instytucjami Lublina: pianistka Małgorzata Krzemińska i skrzypek Dawtian Martyros – Ormianin i Lublinianin w jednym.
fot. Małgorzata Nikodemowicz
Czytaj całość...
NOC Poetów w Widniówce
środa, 11 październik 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
Lublin stolicą polskiej wiolinistyki
środa, 11 październik 2017
Jubileuszowy X Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego odbył się w Lublinie w dniach od 5 do 10 września. Piękne brzmienie skrzypiec wpisało się w obchody 700. lecia Miasta Lublina. Do Konkursu przystąpiło 32 uczestników z różnych zakątków naszego kraju. Organizatorem Konkursu, który w Lublinie odbywa się od roku 1990 co trzy lata, jest niezmiennie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
image_007.jpgKonkurs to przede wszystkim wielka ideą. Kiedy patronami są tacy skrzypkowie i kompozytorzy jak Henryk Wieniawski, Karol Lipiński czy Stanisław Serwaczyński, to wiadomo, że Konkurs kontynuuje pewne tradycje wiolinistyczne bliskie swojemu patronowi. Serwaczyński to nauczyciel Wieniawskiego; obaj pochodzili z Lublina. Nie dziwi zatem fakt, że renomowane konkursy odbywają się w naszym  właśnie mieście. Rangę imprez podnoszą nazwiska patronów, profesorowie, którzy tutaj przyjeżdżają i oczywiście laureaci, dla których te konkursy są pierwszym krokiem do światowej kariery.
od lewej stoją:
Ryszard Piotr Heliasz, profesorowie: Zakhar Bron, Mieczysław Szlezer i Roman Lasocki
Czytaj całość...
V Koncert VI Festiwalu Andrzeja Nikodemowicza, koncert kameralny, 1 X 2017 r., Trybunał Koronny
środa, 11 październik 2017
image_001.jpgHistoria nie jest żadną „magistra vitae”, jeśli nie ma w nas empatii i chęci pamiętania o pojedynczych osobach i ich losach, historiach. Przypisywane Napoleonowi Bonaparte powiedzenie, że dopiero „śmierć tysięcy – to Historia” (1) stało się bez wątpienia jednym ze źródeł ludobójstwa XX-w. Dlatego niekiedy ważniejsze od książek historycznych stają  – koncerty. Bo muzyka działa - bezpośrednio i może dać słuchaczom możliwość wniknięcia w pewne stany ducha i emocje, których przekaz słowny zwyczajnie nie oddaje.
Koncert kameralny był wyjątkową lekcją Historii (prócz historii muzyki), po której jeszcze długie godziny tkwiły w nas  - słuchaczach - nie tylko, jak to zwyczajnie po koncercie, muzyczne fragmenty, ale i trudne myśli, z którymi trzeba się było zmierzyć i uporać.
To nie był tylko koncert, było to zarazem spotkanie z najczarniejszą kartą historii XX w. – Holocaustem i może najważniejszy, jaki dotąd usłyszałam – głos w dyskusji: czy  m u z  y k a  jest po Holocauście jeszcze w ogóle możliwa?
fot. Małgorzata Nikodemowicz
Czytaj całość...
IX EDYCJA WYKŁADÓW OTWARTYCH Z HISTORII SZTUKI 2017/2018 W MBP
wtorek, 10 październik 2017
„Botticellowskie rozpryski”. Idea renesansu w dziejach sztuki
image_003.jpg

  

Idea „renesansu” stanowi bez wątpienia jeden z najważniejszych wątków w kulturze Europy. Koncepcja powrotu do przeszłości postrzeganej jako model doskonałości artystycznej, odrodzenia jako naśladowania wzorców klasycznych, bardzo często była traktowana w kategoriach remedium na kryzys, przywoływana jako narzędzie regeneracji, pozwalające zaleczyć schorzenia kultury, czy też pokonać jej dekadenckie skłonności.
Czytaj całość...
Konferencja "Splendor personae. Edyta Stein - Patronka Europy"
wtorek, 10 październik 2017
image_001.jpgKonferencja "Splendor personae. Edyta Stein - Patronka Europy" odbędzie się 12 października (jest to dzień urodzin Edyty Stein) w Auli Jana Pawła II UKSW. Św. Edyta Stein - Teresa Benedykta od Krzyża została wyniesiona na ołtarze przez św. Jana Pawła II.
Beatyfikacja miała miejsce 1 maja 1987 roku, a kanonizacja - 11 października 1998 roku. Św. Edyta Stein - Teresa Benedykta od Krzyża została ogłoszona współpatronką Europy (1 października 1999
roku).
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ul. Dewajtis 5
Aula Jana Pawła II


Czytaj całość...
IV Koncert Festiwalu Andrzeja Nikodemowicza, symfoniczny, 30 września 2017
poniedziałek, 09 październik 2017
Sala koncertowa Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego.
image_005.jpgJedyny koncert symfoniczny VI Festiwalu został włączony w program wydarzenia „Lublin inspiruje kobiety – kobiety inspirują Lublin” - spotkania kobiet twórczych, które wyróżniają się działalnością na rzecz Lublina i jego mieszkańców w dziedzinach społecznych i kulturalnych. Wiele z nich rzeczywiście zasiadło wśród publiczności, aby wysłuchać świetnej orkiestry Sinfonia Iuventus, znakomicie poprowadzonej przez Zygmunta Rycherta.

Program rozpoczął utwór Dariusz Przybylskiego „Musica in forma di rosa. Omaggio a Pasolini for violin and symphony orchestra” z 2015 r. Kompozytor młodego pokolenia (ur. 1984) robi zawrotną karierę, ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, 25 nagranych płyt ze swoją muzyką, jest dr hab. i pełni funkcję Prodziekana Wydziału Teorii i Kompozycji UMiFC.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
III Koncert VI Festiwalu, recital fortepianowy, Aula KUL 29 września 2017
poniedziałek, 09 październik 2017
image_006.jpgDziś, w dobie tak głębokich przemian w muzyce, kiedy można zaprogramować komputer, aby napisał w określonym stylu, choćby Beethovena, a komponując muzykę elektroniczną jej autorzy nie potrzebują już żadnego wykonawcy, utwory, które wykonawcy jednak potrzebują, jeszcze bardziej uświadamiają  nam rolę artysty-wykonawcy jako  w s p ó ł t w ó r c y dzieła.
 „Sonata” (1958) Andrzeja Nikodemowicza i „Etiudy”  nr 3 i nr 7  Mariusza Dubaja miały szansę znaleźć się w najlepszych pianistycznych rękach, bo wziął je na warsztat sam Zbigniew Raubo - świetny polski pianista, który od czasu do czasu daje nam siebie posłuchać w Lublinie. 3-częściową „Sonatą” Nikodemowicza - recital rozpoczął. Od razu więc „wciągnął na głęboką wodę” publiczność.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Lubelskie w kadrach obiektywu w Filii nr 22 MBP
piątek, 29 wrzesień 2017
Filia nr 22 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie mieści się przy ulicy ul. Kruczkowskiego 14. W tej osiedlowej bibliotece czytelnicy mogą się zapoznać z pięknem natury i zabytków lubelskiego regionu. Wystawa fotografii i przewodników przybliża  wszystkie fascynujące zakątki Lubelszczyzny. Jedni to już znają z autopsji, inni są inspirowani do odbycia własnych wycieczek.
image_001.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 81 - 90 z 2531
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.