Ukochałem skrzypce i... Lektury noworoczne.
poniedziałek, 23 styczeń 2017
image_001.jpgPolska szkoła wiolinistyczna to fakt, ale mało się o niej mówi i pisze. A w Lublinie, mieście urodzenia genialnego skrzypka i kompozytora muzyki skrzypcowej Henryka Wieniawskiego, i stałej obecności na mapie  kultury naszego miasta Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków, tzw. Małego Wieniawskiego, właśnie o niej mówić się powinno. Choćby czasami. Nadarza się taka okazja, bo w  Krakowie wyszła właśnie wspomnieniowa książka Antoniego Cofalika – skrzypka, pedagoga, autora wielu opracowań muzyki skrzypcowej i własnych kompozycji pedagogicznych.
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Anną Kaszuba-Dębską, "Kobiety i Schulz"
poniedziałek, 23 styczeń 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE I NOWOROCZNE
piątek, 16 grudzień 2016
swieta bn.jpg

W niezwykłe Święta Bożego Narodzenia ,
kiedy Bóg się rodzi, moc truchleje ...
życzymy
dużo radości i ciepła rodzinnego
Czytaj całość...
Choinka na LSM-ie
piątek, 16 grudzień 2016
image_017.jpgMieszkańcy LSM na placu z fontanną na osiedlu im. A. Mickiewicza w Lublinie tradycyjne wspólne ubierali osiedlową choinkę i śpiewali kolędy.
Po raz kolejny bożonarodzeniowe drzewko, którym jest okazały świerk rosnący na placu przy fontannie. W  inicjatywę służącą integracji mieszkańców z roku na rok angażuje się coraz więcej instytucji i osób prywatnych.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Prezent świąteczny dla lubelskich melomanów od Wydawnictwa Gaudium
piątek, 16 grudzień 2016
image_001.jpgCóż za wspaniały pomysł, aby Jubileusz uczcić wykonaniem Weihnachtsoratorium Jana Sebastiana Bacha! Miało to miejsce 15 grudnia 2016 r. w Archikatedrze pw. Świętych Janów: Chrzciciela i Ewangelisty.Dzięki temu i zwykli ludzie, jak choćby niżej podpisana, mieli szansę uczestniczyć w muzycznym misterium.
Gestem iście królewskim bowiem Wydawnictwo Gaudium (przy wsparciu sponsorów i Prezydenta, który dofinansowuje wiele cennych inicjatyw muzycznych, co wydatnie wpływa na obecność kultury wysokiej w Lublinie!) - bo to ono świętowało swój Jubileusz 40-lecia, zafundowało przybyłym wolny wstęp.
Czytaj całość...
Ubieranie choinki osiedlowej na LSM-ie
wtorek, 13 grudzień 2016
image_001.jpg
Muzyka Bacha na Adwent, czyli bez daru bilokacji cz. II
wtorek, 13 grudzień 2016
image_003.jpgKoncert poświęcony pamięci prof. Beaty Dąbrowskiej - pracownika naukowo-dydaktycznego Wydziału Artystycznego UMCS, założycielki i dyrygentki Chóru Kameralnego Towarzystwa Muzycznego, inicjatorki i kierownika artystycznego Międzynarodowych Dni Muzyki Chóralnej odbył się 11grudnia w Kościele Pobrygidkowskim na Narutowicza.  

Bach, pochodzący z muzycznej, muzykalnej i kochającej muzykę rodziny sam nabywał umiejętności w tym kierunku w kilku różnych zakresach. Od dziecka, w Eisenach, śpiewał i był ponoć obdarzony pięknym sopranem.
Czytaj całość...
Świetny Lutosławski Quartet na KUL, czyli bez daru bilokacji cz.I.
wtorek, 13 grudzień 2016
image-004.jpgW Lublinie trzeba mieć doprawdy dar bilokacji i używać go wtedy, kiedy prawie (lub - o tej samej) porze mają miejsce koncerty, w których chętnie by się uczestniczyło. Tym razem (czyli 11 grudnia) i, niestety nie po raz pierwszy, tak było. Niżej podpisana podzieliła więc czas między dwa różne koncerty, które na szczęście nie odbywały się na antypodach Lublina, więc mogła dość szybko się przemieścić. Ale i tak wysłuchała tylko cz . I  kolejnej odsłony Opus Magnum na KUL, aby zdążyć jeszcze na część koncertu muzyki Jana Sebastiana Bacha w Kościele Pobrygidkowskim.
Na koncert grudniowy Opus Magnum szykowałam się od września, więc tym bardziej zorganizowanie prawie w tym samym czasie innego koncertu (a chciałam wysłuchać obydwu, dobrze, że nie skończyło się to jak w wierszyku A. Fredry) niemiłosiernie mnie zeźliło. Zwłaszcza, że na ten drugi otrzymałam sympatyczne koleżeńskie zaproszenie. Na szczęście (w moim przypadku przynajmniej) muzyka (zwłaszcza tak wykonana) łagodzi obyczaje i żadnej awantury nie wywołałam!
A Opus Magnum tym razem wypełnił muzyką zagraną r e w e l a c y j n i e Lutosławski Quartet. Zespół ten gościł już w Lublinie na I Międzynarodowym Festiwalu - ANDRZEJ NIKODEMOWICZ - czas i dźwięk, kiedy 24 września 2012 r. w Bazylice O.O. Dominikanów.
Czytaj całość...
[...Podwajam ci pensję...] - Opowieść wigilijna w lubelskiej bibliotece
poniedziałek, 12 grudzień 2016
image_015.jpgJuż po raz drugi pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej - Katarzyna Poleszak, Maria Dąbrowskiej, Dorota Olejniczek-Klementewicz, Marta Piasecka, Marta Mazurek, Agnieszka Kucharska i Dariusz Jóźwik wcielający się w rolę głównego bohatera - Ebenezera Scrooge’a, oddadzą atmosferę moralitetu w stylu wiktoriańskim. Opowiadanie Karola Dickensa pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej, kiedy to ukazuje mu się duch Jakuba Marleya – jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego pod ciężarem łańcucha win, który wykuł sobie za życia.
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Tomasz Budzyński - Miłość
piątek, 09 grudzień 2016
image_003.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 81 - 90 z 2391
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.