Czyżby wielkie tłumy na wernisażu akwarelistów w Galerii Okna?
piątek, 24 listopad 2017
image_004.jpgPrzybywajcie! Zapraszamy! Dla Państwa pokazujemy i gramy! Serwujemy soki i kulturę przez zmysły. Chodzą słuchy, że Galeria Okna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie ulica Peowiaków 12 , I piętro w „KLASZTORZE KULTURY”  nie pomieści chętnych dnia 30 listopada 2017 roku, o godz. 18.00. W tej galerii za każdym razem inna metafizyka obrazu, ludzi, zdarzeń, podejścia mediów, stoły skromne, ale z przytupem, oraz relacje na mieście i wszędobylskie przygrywanie.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
   
Czytaj całość...
Magdalena Jankowska wokół teatrów lubelskich
piątek, 24 listopad 2017
image_002.jpgSpotkanie przedpołudniowe  recenzentki i poetki w jednej osobie, Magdaleny Jankowskiej - w Filii nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie na ulicy Leonarda  - było spektaklem prezentującym lubelskie teatry i  sztuki teatralne.
Wspominany był teatr Leszka Mądzika Scena Plastyczna KUL. Gra w nim przede wszystkim światło i muzyka. Słowo raczej nie pada. W jednym ze spektakli Mądzik wystąpił sam - „Bruzda”. Teatr Gardzienice znany  bardziej publiczności z zagranicy niż  naszej. Ma swoje pomieszczenia w samych Gardzienicach w zespole architektonicznym - pałacowym. W przerwach serwowane są pierogi. Lublin to zagłębie teatralne.
od lewej Anna Orzełowska (kierownik filii) i Magdalena Jankowska
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Sprawa Grzegorza Przemyka na Klubie Readcom Filii nr 19 MBP
czwartek, 23 listopad 2017
image_008.jpgNagroda Nike 2017 trafiła do rąk Cezarego Łazarewicza, autora głośnego reportażu historycznego  pt. Żeby nie było śladów: sprawa Grzegorza Przemyka.
Podczas listopadowego  spotkania Klubu Czytelniczego Readcom  przybliżyłam   walory poznawcze  i zalety lekturowe  niełatwego, obfitującego w drastyczne  sceny dzieła, opisującego  jedną z najgłośniejszych zbrodni w czasach PRL.

Śmiertelne pobicie   przez MO  warszawskiego maturzysty Grzegorza Przemyka 12 maja  1983 roku  i jego  pogrzeb, w którym uczestniczyło  około 20 tys. osób, poruszyło Polaków i cały świat.

Czytaj całość...
Skrabek, Warburg i menady na Filii nr 2 MBP
czwartek, 23 listopad 2017
image_007.jpgIX Edycja Otwartych Wykładów z Historii Sztuki 2017/2018, która zadomowiła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie - trwa.
Przychodzą na nie koneserzy i smakosze. Można by rzec sympozjon (gr. Συμπόσιον symposion - wspólne picie) – w starożytnej Grecji część zebrania towarzyskiego - uczty, która następowała po głównym posiłku. Tak więc intelektualne wsółpicie wiedzy - nowe wino do nowych bukłaków. Tym razem Filia nr 2 MBP gościła już po raz kolejny mgr Aleksandrę Skrabek. To z jej „tłoczni” polała się wiedza o antycznym świecie: Nimfa Fiorentina. Warburgiańska wędrówka motywu tańczącej menady. Wykład o ciekawej narracji, poświęcony był badaniom przeprowadzonym przez Aby’ego Warburga (1866-1929). Niemieckiego historyka sztuki, teoretyka sztuki i kulturoznawcę, który szczególnie zajmował się badaniem kultury antycznej i renesansowej. Był założycielem Biblioteki Historii Kultury Warburga, przeniesionej za Hitlera z Hamburga do Londynu.
od lewej: Aleksandra Skrabek i Dariusz Jóźwik
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Paweł Beręsewicz, Baw się czytaniem
czwartek, 23 listopad 2017
image_004.jpg
                                                   Powiększ
Czytaj całość...
Galeria Okna, Spotkania akwarelowe
czwartek, 23 listopad 2017
image_003.jpg
                                            Powiększ
Czytaj całość...
Uroczystości odpustowe św. Jozafata w cerkwi Narodzenia NMP
środa, 22 listopad 2017
image_001.jpgSerdecznie zapraszam na uroczystości odpustowe św. Jozafata w Lublinie 25-26 listopada 2017 r.  
w cerkwi Narodzenia NMP, al. Warszawska 82

25 listopada
(sobota) 2017 r. godz.18.00 – uroczyste nieszpory
z modlitwą za ofiary “Wielkiego Głodu”

26 listopada (niedziela) 2017 r. 
godz. 10.00 – Pontyfikalna Boska Liturgia
pod  przewodnictwem bpa Bogdana Manyszyna ze Stryja
w imieniu lubelskich grekokatolików
ks. Stefan Batruch
Czytaj całość...
Klub Czytelniczy z Filii nr 19 MBP zaprasza
środa, 22 listopad 2017
image_002.jpg
                                    Powiększ
Czytaj całość...
Magdalena Jankowska, Spotkanie autorskie z poetką i recenzentką teatralną
środa, 22 listopad 2017
image_001.jpg
powiększ
Czytaj całość...
Alfred Marek WIERZBICKI Sacrum i Profanum. Felietony 2013-2017. Promocja książki
środa, 22 listopad 2017
image_000.jpgFelietony 2013-2017
Książka jest zbiorem 48 felietonów pisanych z miesiąca na miesiąc w latach 2013–2017. Wybitny filozof, publicysta i poeta ks. Alfred Marek Wierzbicki zaprasza czytelników do świata swojego odczuwania i własnych przemyśleń.
Otwarcie dzieli się swoimi poglądami. Unika moralizowania i nie boi się protestować wobec spraw niepokojących. Pisze z głębi serca, bo jak sam zauważa: „Subiektywność i zaangażowanie są skrzydłami felietonisty”. Wnikliwe i precyzyjne pióro felietonisty dotyka zagadnień związanych z Kościołem, judaizmem, pamięcią o Żydach, uchodźcami. Zachęca do wyjścia z gorsetu schematów ograniczających myślenie. Poszerza perspektywę patrzenia na Lublin jako europejskie miasto kultury. I właśnie ten klimat Lublina, europejskiego miasta kultury, przenika książkę ks. Wierzbickiego. Szerokość horyzontów Autora sprawia, te miniatury publicystyczne nabierają ponadczasowej wartości.


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 81 - 90 z 2580
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.