Uroczyste zakończenie Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie
czwartek, 20 wrzesień 2018
image_019.jpgW Lublinie zakończył się XIV Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego.  W tym roku Towarzystwo Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie obchodzi jubileusz 120 -lecia. W auli KUL JP II im. Stefana kardynała Wyszyńskiego ogłoszono wyniki i rozdano nagrody młodym skrzypkom, ale i aktywnym działaczom konkursu.
Medale Marszałka Województwa Lubelskiego dla Zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego wręczyła  dyrektor Halina Drozd. Otrzymali je: Zakhar Bron Prezes; Roman Lasocki, wiceprezes i jednocześnie  prof. Akademii Muzycznej z Warszawy  oraz dyrektor/wiceprezes -Ryszard Heliasz. Prof. Lasocki zdradził „tajemnicę”, że wicepremier Piotr Gliński odznaczy wkrótce - Medalem Gloria Artis, najwyższym państwowym odznaczeniem  przyznawanym  osobom wyróżniającym się w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej - Ryszarda Heliasza. 

od lewej stoją:
Ryszard Heliasz, Zakhar Bron, Roman Lasocki i Halina Drozd
fot. Jerzy Jacek Bojarski i Anna Borkowska

Czytaj całość...
Jarosław Drążek, Szkice natury w Galerii Okna
czwartek, 20 wrzesień 2018
image_004.jpg
Czytaj całość...
Chodził święty po ulicach Czechowa. Od wczoraj zaświadczy o Nim posadzony Dąb Pamięci Nikodemowicza
środa, 19 wrzesień 2018

image_032.jpgimage_041.jpgNowe drzewko - na Czechowie przy Szkole Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie posadzone. Ważniejsze od tego, że zostało posadzone, jest to - KOMU jest dedykowane? Ano Profesorowi Andrzejowi Nikodemowiczowi. Tak więc po śmierci Profesora mamy pierwsze pamiątki. Została wydana książka „Czas i dźwięk. Spotkania z Andrzejem Nikodemowiczem”, nagrana  ważna płyta „W kręgu Andrzeja Nikodemowicza”. Od siedmiu lat w Lublinie  - dzięki  Teresie  Księskiej-Falger odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk”. W trakcie montażu jest film dokumentalny „Andrzej Nikodemowicz. Profesor znany i nieznany”. Tak więc Lublin pamięta o swoim świętym. Nie tylko ja tak widzę Profesora. Jako świętego odbierali Profesora ludzie, którzy z nim przebywali i znali go na co dzień.

Na zdjęciu Córka Profesora Nikodemowicza - Małgorzata -  wkopuje Dąb Pamięci
fot. Jerzy Jacek Bojarski rys. Benek Homziuk


Czytaj całość...
Józef Zon, Księdza Profesora Sedlaka seminarium doktoranckie z biologii teoretycznej
wtorek, 18 wrzesień 2018
image_004.jpgKs. prof. Włodzimierz Sedlak był człowiekiem, którego ogląd świata z jego wnętrza pełniej poznałem dopiero z ośmiu tomów jego pamiętników. Po części ujawniał się on także w kilku innych publikacjach o charakterze autobiograficznym. W poniższej krótkiej relacji postanowiłem przedstawić moje refleksje i pewną faktografię odnoszące się do mojego zewnętrznego i ograniczonego oglądu fragmentu Jego działalności w bardzo zróżnicowanym zespole osób biorących udział w jego seminarium doktoranckim.
Uznałem to za ważne z tego względu, iż seminaria, skupiające ludzi młodych, pełnych pomysłów i entuzjazmu, są miejscem, gdzie w wyniku referowania prac cudzych i swoich oraz wywiązujących się polemik daja okazję do krystalizowania się twórczych i znaczących idei. Rozpocznę zatem od krótkiego scharakteryzowania przebiegu seminarium, jego uczestników oraz zarysu jego problematyki.
fotografie ze zbiorów archiwalnych autora
Czytaj całość...
"Czas i dźwięk" - Festiwal Andrzeja Nikodemowicza po raz siódmy!
poniedziałek, 17 wrzesień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Historyczne podniesienie brony na Bramie Krakowskiej
poniedziałek, 17 wrzesień 2018
image_006.jpgOd soboty Lublin wzbogacony został o nową atrakcją turystyczną.  Przy Bramie Krakowskiej zgromadziły się tłumy - "szanowna Gawiedź" by towarzyszyć historycznemu podniesieniu dębowej brony ważącej około  trzech ton. Uroczystościom towarzyszyły grupy rekonstrukcyjne, dawna muzyka i specjalne oświetlenie. 
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
O ścieżkach naukowych z ks. Włodzimierzem Sedlakiem  wspomnienie osobiste - Marian Wnuk
poniedziałek, 17 wrzesień 2018
image_006.jpgPretekstem publikowania tego wspomnienia: O ścieżkach naukowych z ks. Włodzimierzem Sedlakiem – wspomnienie osobiste - Marian Wnuk 1/ była Wieża w hołdzie księdzu Profesorowi Włodzimierzowi Sedlakowi dedykowana przez Tadeusza Mysłowskiego.

Opowiadanie o wydarzeniach, w których brało się udział lub było ich bezpośrednim świadkiem ma duże znaczenie - nie tylko dla historyków. Inni uczestnicy lub świadkowie mogą przecież być zainteresowani konfrontacją ze swoimi spostrzeżeniami i pełniejszym poznaniem przeżytych zdarzeń.


dr Marian Wnuk i prof. Włodzimierz Sedlak podczas promocji doktorskiej - 4 czerwca 1984 r
fotografie ze zbiorów archiwalnych autora
Czytaj całość...
Zmiana czasowa organizacji ruchu na skrzyżowaniu Krochmalna i Diamentowa
piątek, 14 wrzesień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Podniesienie Brony na Bramie Krakowskiej
piątek, 14 wrzesień 2018
image_001.jpg
Wieża w hołdzie księdzu Profesorowi Włodzimierzowi Sedlakowi
czwartek, 13 wrzesień 2018
image_003.jpgWystawa twórczości Tadeusza Mysłowskiego na Zamku Lubelskim trwa już od maja  i potrwa do końca września 2018. Niedługo będzie jej demontaż. Byłem na niej dwa razy. Raz na swoje 63. urodziny 5. lipca i drugi 11. września w 17. rocznicę ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku. Instalacja Krzyżo Wieża Tadeusza Mysłowskiego  na cześć ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, to nie tylko niezwykły ewenement. To także spłata długu wdzięczności Wielkiemu Humaniście. Konstrukcja Wieży SEDLAKA, to pokraczna, jak ogołocona stodoła, szczera do bólu, bez zbędnych ornamentów – mówi artysta z Nowego Jorku.
Tak więc ta interesująca, miejscami szokująca, ale bardzo interesująca zbitka dwóch nazwisk Sedlak i Mysłowski jest nieprzypadkowa. „Nikt nie podjął dialogu, dlaczego moja odsłona ma charakter biograficzno pamiętnikarski – podkreśla Mysłowski.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
rysunki Benek Homziuk

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 81 - 90 z 2760
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.