Oficjalne, ale bardzo ciepłe pożegnanie Barbary Szpilarewicz
czwartek, 26 styczeń 2017
image_003.jpgCzytelnik  kiedy  przychodzi do biblioteki  jest zainteresowany wypożyczeniem książki, audiobooka, częściej filmem, muzyką czy grą komputerową nie do końca  jest zainteresowany strukturą placówki, którą odwiedza.  Po prostu nad tym się specjalnie nie zastanawia. Dlatego warto przy dzisiejszej uroczystości  podkreślić, że ostatnim ogniwem przed bibliotekarzem, który  podaje nam upragnione tytuły stoi Dział Opracowania Zbiorów.
To od  2002 roku  w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego  w tym Dziale przez 15 lat władzę dzierżyła – kierownik Barbara Szpilarewicz, wcześniej była pracownikiem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4. Gdy zaczynała pracę, to w bibliotece jego sercem był główny katalog kartkowy w drewnianych szufladkach, teraz już istnieje komputerowy katalog on-line. To zmiany iście cywilizacyjne.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Wystawa fotografii Kazimierza Kasprzaka
środa, 25 styczeń 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
"Szpilki", "Emeryty", Schulz i Kobiety w niezwykle gawędziarskiej narracji Anny Kaszuby Dębskiej
wtorek, 24 styczeń 2017
image_041.jpg"Szpilki", "Emeryty", Schulz i Kobiety w niezwykle gawędziarskiej narracji Anny Kaszuby Dębskiej w Filii nr 2 Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie.
Anna Kaszuba -Dębska  to nietuzinkowa postać wśród artystów malarzy. Okazało się już po raz „enty”, że nie tylko sprawnie posługuje się pędzlem, ale wcale nie gorzej językiem. Kultura słowa uwiodła wczoraj słuchaczy, którzy przyszli na spotkanie autorskie najnowszej książki „Schulz i kobiety”. Znakomicie wprowadziła słuchaczy w klimat Schulza poprzez dwa projekty: „Szpilki” i „Emeryty” inspirując się Drohobyczaninem, ale i  Tadeuszem Kantorem, któremu Schulz był bliski.
od lewej stoją:
Anna Kaszuba-Dębska i Katarzyna Poleszak, kierownik filii
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Muzyka przeciw śmierci. Lektur noworocznych c.d.
wtorek, 24 styczeń 2017
Brian Moynahan, Leningrad. Oblężenie i symfonia, przeł. Jerzy Korpanty, WAB warszawa 2016, ss. 669.

image_001.jpgPonad 600 stron szokujących opisów, cytatów z dzienników, zapisków, dokumentów tak drastycznych, że wszystkie horrory razem nie mogą się z nimi równać. Tak z grubsza wygląda zebrany przez brytyjskiego pisarza historycznego i dziennikarza Briana Moynahana materiał pokazujący Leningrad czyli Bohaterskie Miasto i dedykowaną mu VII Symfonię op. 60 Dymitra Szostakowicza. A wszystko po to, aby pokazać, jak wielką m o c  ma muzyka. To dla mnie tak ważne stwierdzenie, że postanowiłam dla Państwa Czytelników Niecodziennika zdań kilka o książce - napisać.
Czytanie jak wszystkie czynności umysłowe interesowało filozofów. Andrzej Nowicki zauważył, że czytamy (także) wybierając sobie jakieś „centrum”  lektury. Można zatem czytać na przykład Homera „Odysocentrycznie”, ale i „Atenocentrycznie”, albo jeszcze inaczej. Ja czytałam tę grubą księgę oczywiście „Szostakocentrycznie” i, ponieważ dzieła, ale i życie tego genialnego kompozytora fascynują mnie od dawna.
Czytaj całość...
Ukochałem skrzypce i... Lektury noworoczne.
poniedziałek, 23 styczeń 2017
image_001.jpgPolska szkoła wiolinistyczna to fakt, ale mało się o niej mówi i pisze. A w Lublinie, mieście urodzenia genialnego skrzypka i kompozytora muzyki skrzypcowej Henryka Wieniawskiego, i stałej obecności na mapie  kultury naszego miasta Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków, tzw. Małego Wieniawskiego, właśnie o niej mówić się powinno. Choćby czasami. Nadarza się taka okazja, bo w  Krakowie wyszła właśnie wspomnieniowa książka Antoniego Cofalika – skrzypka, pedagoga, autora wielu opracowań muzyki skrzypcowej i własnych kompozycji pedagogicznych.
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Anną Kaszuba-Dębską, "Kobiety i Schulz"
poniedziałek, 23 styczeń 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE I NOWOROCZNE
piątek, 16 grudzień 2016
swieta bn.jpg

W niezwykłe Święta Bożego Narodzenia ,
kiedy Bóg się rodzi, moc truchleje ...
życzymy
dużo radości i ciepła rodzinnego
Czytaj całość...
Choinka na LSM-ie
piątek, 16 grudzień 2016
image_017.jpgMieszkańcy LSM na placu z fontanną na osiedlu im. A. Mickiewicza w Lublinie tradycyjne wspólne ubierali osiedlową choinkę i śpiewali kolędy.
Po raz kolejny bożonarodzeniowe drzewko, którym jest okazały świerk rosnący na placu przy fontannie. W  inicjatywę służącą integracji mieszkańców z roku na rok angażuje się coraz więcej instytucji i osób prywatnych.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Prezent świąteczny dla lubelskich melomanów od Wydawnictwa Gaudium
piątek, 16 grudzień 2016
image_001.jpgCóż za wspaniały pomysł, aby Jubileusz uczcić wykonaniem Weihnachtsoratorium Jana Sebastiana Bacha! Miało to miejsce 15 grudnia 2016 r. w Archikatedrze pw. Świętych Janów: Chrzciciela i Ewangelisty.Dzięki temu i zwykli ludzie, jak choćby niżej podpisana, mieli szansę uczestniczyć w muzycznym misterium.
Gestem iście królewskim bowiem Wydawnictwo Gaudium (przy wsparciu sponsorów i Prezydenta, który dofinansowuje wiele cennych inicjatyw muzycznych, co wydatnie wpływa na obecność kultury wysokiej w Lublinie!) - bo to ono świętowało swój Jubileusz 40-lecia, zafundowało przybyłym wolny wstęp.
Czytaj całość...
Ubieranie choinki osiedlowej na LSM-ie
wtorek, 13 grudzień 2016
image_001.jpg
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 91 - 100 z 2405
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.