On zza obiektywu, Ona zza słowa haiku czyli LUBLIN ZZA MGŁY
czwartek, 07 grudzień 2017
Lyczewska_Kuzko_120_www.jpgLUBLIN ZZA MGŁY  to zgrabnie wydany album poetycko-fotograficzny. Tomik bez numeracji stron. Z klimatycznymi czterdziestoma trzema fotografiami wykonanymi przez Krzysztofa anin Kuzko z tekstami haiku 17 sylabowymi Anny Łyczewskiej. On i ona, Krzysztof i Anna, oboje skromni choć zadowoleni rozkoszowali swoje oczęta nowo wydaną publikacją w „Norbertinum”  i smakowali piwo w „Sielsko-Anielsko”. Nieukrywana radość z publikacji.
Norbertinum stanęło na wysokości zadania. Dobry papier, dobry skład i te mgły na fotografiach, jak onegdaj u Edwarda Hartwiga, które ożywia  haiku Anny Lyczewskiej. Mój wzrok i pożądliwe spojrzenia „wyłudziły” na Mikołaja ten szalenie pięknie wydany z fantazją poetycką album. Cudny zapach farby drukarskiej towarzyszy nowości wydawniczej - zareagował Kuzko ... Moje nowe i śliczne "dziecko"   dodała Poetka Anna.

Czytaj całość...
Soter Jaxa-Małachowski - wystawa w 150-lecie urodzin artysty w Pałacu Krzysztofory w Krakowie
środa, 06 grudzień 2017
image_007.jpgSoter Jaxa-Małachowski  - wystawa w 150-lecie urodzin artysty w Pałacu Krzysztofory w Krakowie, Rynek Główny 35
Bardzo piękna i wyjątkowa w swoim wyrazie, m.in. poprzez dobór prac, wystawa Sotera Jaxy-Małachowskiego (1867-1952) już od 7. października tego roku cieszy oczy zwiedzających Pałac Krzysztofory przy Rynku Głównym 35 w Krakowie. Autorce aranżacji pokazu i doboru prac, historyczce sztuki pani Małgorzacie Łomnickiej pomagała pani Elżbieta Lang z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a także kolekcjoner Grzegorz Kudelski, właściciel większości prezentowanych obrazów. Poza tym inne dzieła na tę ekspozycję pozyskano z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.
fot. Benek Homziuk

Czytaj całość...
Moda na dary w muzeach trwa... wystawa Głaza i Hałasy
środa, 06 grudzień 2017
image_001.jpgSzanowni Państwo,
w Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie prezentowana jest obecnie wystawa daru dwóch artystów polsko-kanadyjskich: Kazimierza Głaza (ur. 1931) z Toronto oraz Alfreda Hałasy (ur. 1942) z Montrealu. Donacja – o królewskim niemal wymiarze  – w postaci zespołu 50 prac autorstwa K. Głaza oraz 180 plakatów, które wyszły spod ręki A. Hałasy, trafiła do kolekcji sztuki współczesnej chełmskiego muzeum na przestrzeni ostatniego roku. Prace Głaza  należące do dwóch cykli malarskich wykonanych w technice gwaszu na papierze: „Indian Greetings” (30 prac) oraz „Actinolite – transpozycje pejzażu” (20 prac), datowane na 1969 rok, powstały rok później od momentu osiedlenia się artysty w Kanadzie.
Plakaty A. Hałasy wykonane w technice sitodruku, to wyjątkowej urody obrazy ulicy, pochodzące z lat 1985-2017.
fot. Grzegorz Zabłocki
Czytaj całość...
Kościół kapucynów dawniej i obecnie
środa, 06 grudzień 2017
image_001.jpgimage_002.jpg
Czytaj całość...
Wystawa: LUBLIN W GRAFICE w Filii nr 7 MBP
wtorek, 05 grudzień 2017
image_005.jpg
Czytaj całość...
Naznaczeni przez rewolucję bolszewików
wtorek, 05 grudzień 2017
wschodni express 2-1.jpgCzasopismo "Kultura Enter", Warsztaty Kultury w Lublinie i kwartalnik literacki "Akcent" zapraszają na spotkanie z Martą Panas-Goworską i Andrzejem Goworskim oraz promocję najnowszej książki ich autorstwa Naznaczeni przez rewolucję bolszewików.

 ▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼

Kiedy: 7 grudnia 2017 (czwartek), godz. 17:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie – Próba Cafe, ul. Grodzka 5a, Lublin
Wstęp wolny


Czytaj całość...
Lublin Historia dzielnic. W 700.rocznicę lokacji miasta
wtorek, 05 grudzień 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika w Galerii Wirydarz
wtorek, 05 grudzień 2017
image_001.jpgWernisaż wystawy malarstwa Edwarda Dwurnika 8 grudnia 2017 o godz. 18.00, ekspozycję będzie można oglądać do 5 lutego 2018 roku. Na wystawie w Galerii Wirydarz artysta zaprezentuje cykl obrazów olejnych pt. „Krzyż” oraz rysunków pt. „Do końca” z lat 70-tych i 80-tych.
Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika została objęta Patronatem Honorowym przez Prezydenta Miasta Lublina Pana Krzysztofa Żuka.

Czytaj całość...
Wycieczka w piękny świat sztuki. Malarstwo Romany Lipeż
poniedziałek, 04 grudzień 2017

image_006.jpgKilka dni temu, będąc w Krakowie, doświadczyłem niezwykłego spotkania, mógłbym śmiało powiedzieć „mistycznego”! Ale od początku. Wojtek, serdeczny kolega, z którym wspólnie działam w pewnej „krakowskiej” sprawie, zaproponował mi wizytę u swojej kuzynki. Szczerze mówiąc nie bardzo chciałem odwiedzać kogoś mi nieznanego. Przekonał mnie fakt, że spotkanie dotyczyć miało pewnej malarki. Piękny stary dom niemal w centrum Krakowa, mieszkanie ogromne, do tego bardzo wysokie. W progu serdecznie nas wita Krysia, osoba drobnej postury. Po chwili jesteśmy w salonie, wcześniej mijamy przedpokój „zawalony” setkami obrazów wypełniających wszystkie kąty. Zostajemy poczęstowani smacznym ciastem i herbatą w pięknych filiżankach. Na ścianach salonu wiele obrazów.  W zasadzie wiszą wszędzie: portrety, pejzaże, m.in. świetny autoportret artystki, którego ponoć wręcz nie znosiła, pomimo, że zrobiony jest znakomicie. Powód niechęci – był zbyt „ładnie” malowany, tak klasycznie.

Czytaj całość...
Uroczystości z okazji 150 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego
poniedziałek, 04 grudzień 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 91 - 100 z 2607
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.