Aleksandra Skrabek - Nimfa Fiorentina. Warburgiańska wędrówka motywu tańczącej menady
wtorek, 21 listopad 2017
2image_001.jpg2 listopada 2017 - mgr Aleksandra Skrabek, Nimfa Fiorentina. Warburgiańska wędrówka motywu tańczącej menady
Wykład poświęcony będzie badaniom prowadzonym przez Aby’ego Warburga, jednego z najwybitniejszych historyków sztuki i kultury w XX wieku. Hamburski uczony śledził przemianę antycznej nimfy w służącą i jej zaskakującą obecność w przedstawieniach renesansowych. Postać ekstatycznej nimfy, odznaczająca się wzmożoną ekspresją odnoszącą się do gwałtownych przemian emocjonalnych i uczuciowych poruszeń, łączyła w sobie główne obszary interesujących Warburga zagadnień, których znacznie postara się przybliżyć niniejszy wykład. Różnorodne wcielenia nimfym zaprezentowane zostaną na tablicach Atlasu Mnemosyne – niezwykle interesującego archiwum ikonograficznego stworzonego przez Warburga.


Czytaj całość...
ZŁOTY Chór "La Musica" w Bydgoszczy
wtorek, 21 listopad 2017
1.jpgInformacja z ostatniej chwili:
ogłoszono wyniki  Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy.


Chór „La Musica” – grupa średnia ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie z dyrygentką Karoliną Filipczak otrzymała:
ZŁOTY KAMERTON, PUCHAR MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ - za zdobycie najwyższej punktacji w tej kategorii – 96,40 pkt., puchar i nagrodę pieniężną MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w wysokości 3.600,- zł za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w tej kategorii („Dróżka przez pole” Józefa Świdra do słów Jerzego Ratajczaka), nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zaiks w wysokości 4.000,- zł, Puchar Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za najlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora polskiego („Ave Maris Stella” Piotra Jańczaka) oraz nominację do udziału w 53. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.
(za: http://www.chory.palac.bydgoszcz.pl/)
Czytaj całość...
Spotkanie zatytułowane Atol i podwórko z Andrzejem Buszą i Romanem Sabo
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpgWschodnia Fundacja Kultury „Akcent”, kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza”
i Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza
serdecznie zapraszają na spotkanie zatytułowane
Atol i podwórko
z Andrzejem Buszą i Romanem Sabo
polsko-kanadyjskimi poetami i tłumaczami
Wypowiedź wstępna i prowadzenie: Magdalena Rabizo-Birek, Jan Wolski
Spotkanie odbędzie się 18 listopada (w sobotę)
o godz. 16:00 w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza
ul. Złota 3 w Lublinie
Czytaj całość...
Mobilna Biblioteka
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
Dar dla Galerii 72. Polscy artyści w Kanadzie
czwartek, 16 listopad 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
Wernisaż wystawy Rosława Szaybo
czwartek, 16 listopad 2017
image_001.jpg


Data rozpoczęcia 2017-11-18
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Sala Kinowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie , Plac Teatralny 1
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż
Czytaj całość...
Spotkanie wokół książki "Przetrwałam"
czwartek, 16 listopad 2017
Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu”
image_002.jpgJak wyglądało życie kobiet, które przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce? Jak potoczyły się dalsze losy polskich więźniarek Ravensbrück czy Auschwitz? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziemy w publikacji „Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu”. Dyskusja wokół książki odbędzie się 17 listopada o 17.00 w Muzeum na Majdanku. Spotkanie z Marią Buko i Katarzyną Madoń-Mitzner, współautorkami książki „Przetrwałam”, wydanej przez Dom Spotkań z Historią, poprowadzi Marta Grudzińska z Państwowego Muzeum na Majdanku.
Czytaj całość...
XX Targi Wydawnictw Katolickich w Collegium Jana Pawła II
środa, 15 listopad 2017
image_049.jpgPo raz dwudziesty na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ruszyły Targi Wydawców Katolickich, które potrwają do17 listopada 2017 roku. Udział w nich bierze  ponad 32 wydawnictw z całej Polski. Jubileuszowe, dwudzieste już, Targi wpisują się w obchody 100-lecia KUL, 700-lecia Lublina oraz rozpoczynające się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Targi Wydawców Katolickich, otworzył prezes  Stowarzyszenie Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski SDB, i ks. Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II prof. Antoni Dębiński. Te dwa podmioty są też organizatorami  tego wydarzenia, które od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem.
ks. Rektor KIL JP II prof. Antoni Dębiński i ks. Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - ks. Roman Szpakowski SDB
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
STRADIVARIUS wśród sal koncertowy. Po wizycie w katowickim NOSPR.
środa, 15 listopad 2017
image_001.jpgJeśli architekt ma świadomość, że sala koncertowa jest swoistym instrumentem, to naprawdę dobrze wróży realizacji projektu takiej sali. Katowice miały szczęście, że znalazł się w tym mieście architekt świadomy i z klasą – Tomasz Konior. Nowa siedziba szacownej i dla kultury polskiej bezcennej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) absolutnie zachwyca. Przemyślana - od największej i robiącej na melomanach niesamowite wrażenie betonowej konstrukcji (celowo barwionej na antracyt czyli kolor węgla, którego dawną ścianę kopalnianą ma symbolizować) - po najdrobniejszy szczegół wykończonego wnętrza. Zachwyt taki nic by jednak nie znaczył, gdyby za wyglądem nie szedł akustyczny walor całości. A ten jest po prostu powalający.
Krystian Zimerman– światowej sławy polski pianista, zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – to jeden z najwybitniejszych absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach. To on w wywiadach podkreślał, że sala koncertowa jest właściwym instrumentem „w” którym gra koncerty. Najlepszy fortepian i wykonanie bowiem nie są w stanie pokazać potęgi sztuki muzycznej, jeśli nie dopełni ich właściwa akustyka pomieszczenia.
fot. archiwum Iwona.A. Siedlaczek
Czytaj całość...
Fotorelacje z wernisażu: Widelski i Drzewiński
wtorek, 14 listopad 2017
image_005.jpgFotorelacje z wernisażu:
ANDRZEJ A. WIDELSKI (28.02.1953 – 2.07.2017) Z powietrza i światła. In memoriam
i MARIUSZ DRZEWIŃSKI:
Ślady
Grzegoez Józefczuk i Mariusz Drzewiński
fot. Jerzy Jacek BojarsKI
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiegona przygotowały tradycyjne listopadowe wystawy malarstwa w ramach projektu „Bruno4ever 2017. Dni Brunona Schulza w Lublinie".
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 91 - 100 z 2580
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.